Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji w biurze

Klimatyzacja może się czasem zepsuć – w końcu to tylko urządzenie. Jednak co najczęściej powoduje jej zakłócanie pracy? Podajemy najpowszechniejsze przyczyny problemów z działaniem klimatyzacji w biurze, abyś mógł interweniować sprawnie i szybko, zanim jeszcze pojawi się serwis. Zapraszamy do czytania!

Jakie elementy klimatyzacji najczęściej ulegają uszkodzeniu?

Najczęściej w klimatyzacji psuje się:

  • elektronika,
  • czujniki,
  • silnik wentylatora,
  • zawory,
  • cewki,
  • turbina,
  • sprężarka.

Dlaczego klimatyzacja nie działa?

Identyfikację przyczyny można ułatwić, patrząc na rodzaj awarii, jakiej uległa klimatyzacja. Najczęściej jednak klimatyzacja psuje się z powodu jej rzadkiego czyszczenia, co prowadzi do silnego zabrudzenia filtra. Tzw. czynnik chłodniczy pobiera ciepło, a potem, w wyniku skraplania pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz temperatury, oddaje je na zewnątrz. Jeśli tego ciepła jest niewystarczająco, klimatyzacja nie pracuje tak, jak powinna.

Kolejną przyczyną może być usterka silnika wentylatora – wówczas śmigło wentylatora jest nieruchome, co można w łatwy sposób zauważyć i zdiagnozować przyczynę awarii. Jeśli z urządzenia wydobywa się woda, najpewniej wskazuje to na niedrożność odpływu. Klimatyzator schładza powietrze i jednocześnie je osusza, a skroplona para wodna trafia do tzw. tacy ociekowej, która z kolei przechodzi do kanalizacji. Kiedy odpływ jest niedrożny, woda zalega na tacy, aż w końcu zaczyna się wylewać na podłogę w biurze.

Inne powody, przez które klimatyzacja nie działa prawidłowo, to np.: błędy w projektowaniu instalacji, błędy w montażu, problemy związane z pomieszczeniem, w którym zainstalowano klimatyzację czy problemy wynikające z nieprawidłowej obsługi instalacji.