Co należy wiedzieć o klimatyzacji w biurze

Właściciele firm decydując się na wynajem lub kupno powierzchni biurowej, coraz częściej wybierają budynki posiadające stały dostęp do klimatyzacji. Odpowiednio zaprojektowana instalacja, jest jednym z głównych czynników świadczących o jakości i klasie budynku. Przystosowane i klimatyzowane pomieszczenia biurowe wpływają pozytywnie na komfort pracy i pozwalają oczyścić powietrze z wszelkiego typu zanieczyszczeń. Co powinieneś wiedzieć na temat klimatyzacji w biurze? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Co oznacza skrót HVAC?

HVAC to branża inżynierii sanitarnej. Skrót powstał z zestawienia pierwszych liter angielskich słów oznaczających ogrzewanie, wentylację i klimatyzację (heating, ventilation, air conditioning). W budynkach biurowych HVAC ma zapewnić odpowiednie warunki cieplne i wysoką jakość powietrza. Jego zastosowanie poprawia komfort przebywania w budynku nawet w skrajnie niskich i wysokich temperaturach, zapewniając również dostęp do świeżego powietrza.

Jaką funkcję pełni w biurze klimatyzacja?

W pomieszczeniach biurowych typu open space może znajdować się od kilku do kilkunastu osób. Dodając do tego fakt, że każda z nich korzysta ze sprzętu elektronicznego, a otwarcie okien popsuje akustykę pomieszczenia, może pojawić się nieprzyjemny zapach i wysoka temperatura. W takich warunkach praca staje się udręką, a wydajność pracowników spada do minimum. Według badań najlepsze wyniki osiągane są w temperaturach od 20 do 25°C. Klimatyzacja dzięki specjalnym filtrom zapewnia wymianę powietrza i pozwala ustawić dogodną dla wszystkich temperaturę. Należy jednak pamiętać, aby różnica pomiędzy jej wysokością na dworze i wewnątrz nie była wysoka. Nie ma nic przyjemniejszego niż schłodzenie się w biurze, ale proces powinien odbywać się powoli i stopniowo. W innym przypadku możemy narazić się na zapalenie płuc, anginę czy inne nieprzyjemne dolegliwości.

Szeroka gama klimatyzatorów

Nowoczesne powierzchnie biurowe, funkcjonujące w ramach HVAC i posiadające wiele pomieszczeń, które są najczęściej wyposażone w systemy klimatyzacji o dwustopniowym uzdatnianiu powietrza, oraz klimatyzatory multisplit i modele naścienne. Spośród szerokiej gamy produktów, najlepiej sprawdzą się klimatyzacje kasetonowe stworzone z myślą o pomieszczeniach biurowych i salach konferencyjnych, w których znajdują się podwieszane sufity. Oprócz wysokiej jakości i znakomitym parametrom produkt pracuje cicho i posiada możliwość sterowania przy pomocy pilota.