Jak czyścić klimatyzację w domu?

Klimatyzacja w domu to spore udogodnienie, zwłaszcza gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Jednak aby jak najdłużej cieszyć się jej efektami, trzeba o nią należycie dbać – jak o każde urządzenie. W jaki sposób czyścić klimatyzację? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Przede wszystkim – sprawdź filtr

Reguła jest taka, że za zatrzymanie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu odpowiada filtr, toteż powinien podlegać bacznej obserwacji. Na szczęście większość modeli klimatyzatorów posiada sygnalizację zabrudzenia filtra – wtedy na wyświetlaczu pojawia się informacja i konieczności ich oczyszczenia. Kontrolę filtra powinniśmy przeprowadzać minimum raz na miesiąc, maksymalnie co kwartał – w zależności od długości pracy klimatyzacji, ilości zanieczyszczeń w pomieszczeniu oraz tego, jak często odkurza się mieszkanie. Ponadto w niektórych klimatyzatorach stosowane są filtry jednorazowe, które trzeba wymieniać zgodnie z instrukcjami producenta. Z kolei dokładne czyszczenie całego urządzenia warto przeprowadzać raz w roku.

Skraplacz i parownik – istotna para

Bardzo ważne jest utrzymanie w czystości dwóch kluczowych elementów klimatyzacji – parownika oraz skraplacza. W przypadku tej drugiej części, do prawidłowego czyszczenia należy używać preparatów chemicznych czyszcząco-myjących. Środki do skraplaczy zawierają substancje na bazie zasad bądź kwasów, dlatego do czyszczenia poleca się założenie przynajmniej rękawic gumowych. Do mycia parowników natomiast trzeba używać środków o łagodniejszym działaniu, które niwelują pleśń oraz drobnoustroje powodujące rozmaite choroby. Jego konserwację rozpoczynamy od góry wymiennika, stopniowo spłukując go po sam dół.

Pamiętaj!

Przy konserwacji klimatyzatora nie wolno stosować żadnych rozpuszczalników, środków polerujących, ostrych proszków oraz substancji lotnych. Dlaczego? Z bardzo prostego względu: substancje te mogą przedostać się do Twoich dróg oddechowych oraz zniszczyć całe urządzenie.