Gdzie najlepiej zainstalować klimatyzację w domu?

Oczywiście najwygodniej byłoby mieć jeden klimatyzator w każdym pomieszczeniu. Jednak bardzo często jest to niemożliwe. Gdzie zatem zainstalować klimatyzację? W zależności od rodzaju klimatyzatora należy wybrać taką lokalizację, która zapewni prawidłowy ruch powietrza, a urządzenie nie będzie przeszkadzało w codziennym funkcjonowaniu. Więcej na ten temat poniżej.

Lokalizacja klimatyzacji w domu – kwestie techniczne

Biorąc pod uwagę urządzenia typu split, doskonałym miejscem do montażu okaże się przestrzeń przy suficie. To tam najmocniej ciepłe powietrze ulega pomieszaniu z tym zimnym, co w efekcie powoduje powstanie idealnej temperatury. Nie wolno natomiast ustawiać klimatyzatora w taki sposób, by nawiew był skierowany bezpośrednio na człowieka, czyli np. nad sofą.

Podczas instalacji należy pamiętać o odległościach, które nie będą uniemożliwiać mieszania się strumieni powietrza w domu:

  • minimum 20 cm od sufitu,
  • minimum 30 cm od przeszkód po bokach.

Ponadto zaleca się, by klimatyzator znalazł się niedaleko okna – w jego pobliżu lub nad. Z kolei na przeciwko urządzenia powinien być zachowana jak największa pusta przestrzeń.

Gdzie zamontować klimatyzację – w salonie czy w sypialni?

Logiczne jest, że klimatyzację należy zamontować tam, gdzie spędza się najwięcej czasu. I tak pierwszym pomieszczeniem, które przychodzi na myśl, jest właśnie salon, jednak bardziej opłaca się zamontować klimatyzację w sypialni. Dlaczego? Chociażby ze względu na komfort snu. Sen w nagrzanym pokoju jest męczący, trudno wtedy zasnąć w ogóle. Z zainstalowaną klimatyzacją (tylko nie bezpośrednio nad łóżkiem!) nie ma takiego problemu. Innym, ważnym kryterium jest położenie pomieszczeń pod względem stron świata. Klimatyzację montuje się najczęściej w pokojach położonych od strony najbardziej nasłonecznionej, a więc południowej oraz zachodniej. Pokoje znajdujące się po stronie północnej i wschodniej nagrzewają się najmniej, więc nie ma tam potrzeby montowania klimatyzatora.