Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja coraz częściej jest niezbędnikiem każdego domu czy mieszkania. Gdy letnie upały nam doskwierają, z pewnością docenimy odpowiednio dopasowany klimatyzator. Aby jednak zrozumieć, dlaczego warto się na niego zdecydować, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jak działa klimatyzacja? Wyjaśniamy w poniższym wpisie.

Spis treści:

  • Z jakich elementów składa się klimatyzacja?
  • Jak działa klimatyzacja?

Z wpisu dowiesz się, z czego jest zbudowana klimatyzacja oraz na czym opiera się zasada jej działania.

Z jakich elementów składa się klimatyzacja?

Aby najłatwiej zrozumieć, z czego składa się klimatyzacja, warto powiedzieć, że jej działanie opiera się na zasadzie naszej domowej lodówki. Na klimatyzację składa się sześć niezbędnych elementów: parownik, skraplacz, sprężarka, zawór rozprężony oraz dwa wentylatory. Wentylatory wymuszają przepływ powietrza wokół wymienników. Skoro już wiemy, jakie elementy składają się na klimatyzację, pora przejść do omówienia zasady jej działania.

Jak działa klimatyzacja?

Czynnik roboczy krąży pomiędzy parownikiem, który stanowi odpowiednik zamrażalnika w lodówce, a skraplaczem w parowniku. Odbiera ciepło z pomieszczenia, z kolei w skraplaczu oddaje je do otoczenia, w którym to skraplacz jest zamontowany. To właśnie w ten sposób do wybranego pomieszczenia dociera ochładzane powietrze. Jednocześnie odbierane jest powietrze ciepłe, które zostaje usunięte poza budynek.

Sprężarka oraz zawór rozprężny pozwalają na przejście czynnika roboczego w fazę ciekłą lub gazową. Aby było możliwe zajście procesu parowania, z pomieszczenia zostaje odebrane ciepło, z kolei podczas procesu skraplania jest ono wydzielane na zewnątrz, czyli po prostu usuwane poza budynek.

Do wyboru mamy wiele rodzajów klimatyzatorów, dlatego dobieramy je indywidualnie do naszych potrzeb. Przykładowo, w klimatyzatorach typu split sprężarka, skraplacz oraz zawór rozprężny są umieszczone w jednostce zewnętrznej. T0 właśnie te elementy wytwarzają najwięcej hałasu, dlatego nie powinny znajdować się wewnątrz pomieszczeń. W takich przypadkach w pomieszczeniu zostaje wyłącznie parownik oraz wentylator, który jest odpowiedzialny za wymuszenie przepływu powietrza. Jak widać, zasada działania klimatyzacji wcale nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać.