Jak rozsądnie używać klimatyzacji podczas upałów?

Drakońskie temperatury powodują, że jedyne, na co ma się ochotę, to przebywanie w pomieszczeniu o zimnej temperaturze. Najczęściej w biurze ma się do czynienia z wybawieniem w postaci klimatyzacji. Trzeba jednak wiedzieć, jak używać jej z głową. Podpowiadamy!

Oto kilka zasad, dzięki którym użytkowanie klimatyzacji w domu czy w biurze będzie nieszkodliwe dla zdrowia:

  1. Wyłączaj klimatyzację po wyjściu z domu czy z biura. Gdy będzie pracować przez całą dobę, narazisz się nie tylko na uszczerbki na zdrowiu, ale też na finansach.
  2. Jeśli wyłączasz klimatyzację, pamiętaj równocześnie o wietrzeniu pomieszczenia. To zapewni stały dopływ świeżego powietrza.
  3. Właściwie ustaw parametry klimatyzacji – zbyt niska temperatura i silny nadmuch może spowodować szok termiczny, a nawet porażenie nerwu twarzy!
  4. Pamiętaj o tym, by różnica pomiędzy temperaturą w pomieszczeniu, a temperaturą na zewnątrz wynosiła kilka (3 lub 4) stopni. Zapomnij o kilkunastostopniowej rozbieżności!
  5. Tak samo jak temperatura, ważna jest też wilgotność powietrza. Latem wilgotność w biurze powinna być utrzymana na poziomie 50%. Brak odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu powoduje nadmierne wysuszenie naskórka, a w konsekwencji – wzmożoną pracę gruczołów łojowych.
  6. Nie zapomnij o regularnym czyszczeniu klimatyzacji! Brudna i nieserwisowana klimatyzacja może być wylęgarnią wirusów i drobnoustrojów, które z kolei są przyczyną m.in. alergii. Ważne jest również czyszczenie filtrów – w okresie intensywnego użytkowania urządzenia, czyli w trakcie upałów, powinno się to odbywać około raz w miesiącu. Do tego celu wystarczy użyć wody z mydłem.

Rozsądne korzystanie z klimatyzacji i przestrzeganie tych kilku prostych zasad sprawi, że przeziębienie i inne choroby nie będą już straszną wizją, a użytkowanie klimatyzacji będzie czystą przyjemnością.