Jak zainstalować klimatyzację typu split? Montaż krok po kroku

Klimatyzacja to nieodłączny element biura i coraz częściej domu w upalne dni. Klimatyzator typu split to jeden z najpopularniejszych modeli, który występuje zwykle w konfiguracji dwuczęściowej i znakomicie nadaje się do chłodzenia jednego pomieszczenia. Jak go poprawnie zainstalować? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Krok 1: przygotowanie do montażu

Na początku należy przygotować klimatyzator do montażu na ścianie. Na szczęście producenci wyposażają swoje urządzenia w akcesoria instalacyjne, które zdecydowanie ułatwiają pracę.

Krok 2: wywiercenie otworów na przewody elektryczne

Klimatyzator dwuczęściowy wymaga niewielkiego otworu na rury i przewody elektryczne łączące jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną. Aby nie mieć z tym problemu, należy dobrać odpowiednią wiertnicę, która poradzi sobie z dziurawionym podłożem.

Krok 3: umieszczenie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej

Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna muszą być ustawione maksymalnie blisko siebie (na tyle, na ile pozwolą przewody). Ważne, by były umieszczone w cieniu. Weź też pod uwagę, że jej pracy towarzyszą wibracje i wynikający z nich hałas, który nie może nikomu przeszkadzać. Pamiętaj o tym, by wszelkie przewody, które wyglądają nieestetycznie, ukryć w wykonanych w ścianach bruzdach albo specjalnych listwach.

Krok 4: połączenie obu jednostek

Obie części klimatyzatora muszą zostać połączone rurami oraz przewodami elektrycznymi – zgodnie z dołączoną przez producenta instrukcją. Należy się przy tym bardzo skupić, bo od tej czynności zależy bezpieczeństwo i poprawność działania klimatyzacji.

Krok 5: odpowietrzenie instalacji freonowej

Po wykonaniu instalacji freonowej trzeba ją odpowietrzyć, pozbyć się zalegającej wilgoci i napełnić czynnikiem chłodniczym. Nie są to, jak się może pozornie wydawać, takie proste czynności, dlatego jeśli masz wątpliwości co do poprawności ich wykonania przez siebie, zadzwoń po specjalistę.

Krok 6: Usunięcie skroplin

W jednostce wewnętrznej, na powierzchni parownika, skrapla się para wodna, którą należy usunąć. W tym celu znakomicie sprawdzi się plastikowy przewód, który przeprowadza się przez ścianę zewnętrzną wraz z instalacją freonową.

Gotowe! Twoja klimatyzacja split została zainstalowana. Przyjemnego korzystania!