Klimatyzacja – fakty i mity

Na horyzoncie widać już lato, a wraz z nadejściem upalnych dni, praca w biurze czy funkcjonowanie w mieszkaniu staje się coraz cięższe i uciążliwe. Niestety wpływa to bezpośrednio na wiele aspektów życia. Towarzyszące nam uczucie zmęczenia, rozdrażnienia czy senności potrafią skutecznie obniżyć efektywność i zapał do działania. Jeżeli nieskuteczne stają się sposoby otwierania okien, chowania głowy do lodówki czy zakupu nowych rolet, a wiatrak dmucha na nas ciepłym powietrzem, warto pomyśleć nad zakupem klimatyzacji.

Niestety mimo tego, że jest to najbardziej skuteczny sposób na walkę z upałem, wciąż nie brakuje głosów, że klimatyzacja to przeziębienie, zapalenie płuc, alergia, czy problemy z sercem. Przez lata ilość mitów narastała i czas raz na zawsze się z nimi rozprawić. Jakie są najpopularniejsze absurdy związane z instalacją klimatyzatora w swoim wnętrzu? Może niektóre z nich są jednak prawdzie? Zapraszamy do lektury.

Klimatyzacja a choroby

Najczęściej spotykaną obawą związaną z instalacją klimatyzacji są problemy zdrowotne. Wsłuchując się w wypowiedzi ekspertów, temperatura nie powinna być mniejsza niż 5-7°C, od tej panującej na zewnątrz. Jak to zrobić? Warto podkreślić, że nowoczesne rozwiązania spotykane coraz częściej w klimatyzatorach, zapewniają delikatny nawiew i ograniczają wrażenie przeciągu i nadmuchu silnego chłodnego powietrza. To zastosowanie wpływa bezpośrednio na osoby znajdujące się w klimatyzowanym wnętrzu i powoduje komfort. Z tego względu przed wyborem klimatyzacji, warto sprawdzić jakość filtrów, fakt czy posiada oczyszczacze – poprawiające dodatkowo jakość powietrza. Zniwelujesz w ten sposób problem alergiczny, a osoby starsze będą mogły spokojnie oddychać, nie martwiąc się o swoje zdrowie.

„Panie, ile to „żre” prądu?”

Kolejnym problemem, na jaki zwracają uwagę przeciwnicy klimatyzacji, jest wysokie zużycie prądu przez urządzenie. Jednak i w tym wypadku wszystko zależy od jakości sprzętu, który zakupimy. Klasę efektywności należy odczytać z etykiety znajdującej się na klimatyzatorze. Określona literami od A do G, gdzie pierwsza oznacza niskie zużycie prądu. Większość specjalistów zaleca zakup sprzętu z funkcją automatycznego przełączania trybów pracy – różniących się od siebie mocą schładzania. Dzięki temu oszczędzisz energię i zaoszczędzisz środki.

Hałas

Ostatnim mitem związanym z klimatyzacją jest hałas, jaki niesie się po pomieszczeniu w trakcie jej pracy. O ile kiedyś zarzut był naprawdę słuszny, ponieważ pierwsze produkty pracowały głośno, to tyle poziom głośności w dzisiejszych urządzeniach jest praktycznie niesłyszalny dla ludzkiego ucha.