Klimatyzacja latem

W dzisiejszych czasach klimatyzacja jest urządzeniem, które pozwala nam się uporać z upałami. W szczególności podczas podróży samochodem, ale także w domu. Mimo to warto zapoznać się z tym, jak z niej korzystać, aby służyła nam przez najbliższe kilka lat.

Produkt nie tylko dba o nasz komfort, ale także w zamkniętym pomieszczeniu lub aucie działa korzystnie na nasz organizm. Jednak niewłaściwe korzystanie, może niepożądanie wpłynąć na nasze zdrowie. Dlatego jakich zasad należy przestrzegać, aby uniknąć przeziębienia? Zapraszamy do lektury.

W domu

Mimo usilnych starań, aby zachować, chociaż trochę chłodu w mieszkaniu nie zawsze się to udaje. Dla przykładu, przy największych upałach wiele osób zamyka okna, aby zapobiec wpuszczaniu ciepłego powietrza. Niestety pomimo delikatnej różnicy we wnętrzu pozostaje duszno, a dopływ świeżego powietrza również jest bardzo ważny. Wieszanie mokrych ręczników, spanie pod delikatnie wilgotnym prześcieradłem. Wszystko to działa tylko chwilowo. Powoduje w dodatku zwiększenie wilgotnego powietrza.

Idealnym rozwiązaniem jest więc wspomniana klimatyzacja, która pozwoli zapomnieć o usilnych i nieudanych próbach zmniejszenia temperatury. Dodatkowo posiada wiele różnych zalet, między innymi: osusza powietrze, które po montażu urządzenia będzie na odpowiednim poziomie wilgotności oraz dzięki możliwości zamontowaniu filtrów w niektórych klimatyzatorach działa również bakteriobójczo. Warto przemyśleć zamontowanie klimatyzatora, a praktycznie od razu poczujemy, że to dobra inwestycja.

Przed podróżą

Na wstępie, przed rozpoczęciem jazdy warto sprawdzić, jaka temperatura panuje we wnętrzu samochodu. To znaczy, czy jest w nim najzwyczajniej ciepło, czy raczej bardzo gorąco i duszno, co powoduje uczucie dyskomfortu. W momencie, gdy pozostawiło się samochód w cieniu, nawet przy największych upałach w środku będzie co najwyżej ciepło, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie natychmiastowej jazdy i włączenie klimatyzacji. Samochód pozostawiony jednak w słońcu mocno się nagrzewa, a temperatura w środku potrafi wynieść o połowę więcej, niż jest na dworze. Konieczne jest wtedy, otworzyć wszystkie okna i drzwi, chociaż na minutę bądź dwie, aby wpuścić do środka trochę świeżego powietrza. Po ruszeniu w trasę, aż do włączenia klimatyzacji warto zostawić uchylone szyby. Pamiętajmy przy tym, aby nie jechać na początku ze zbyt dużą prędkością, bo może nas przewiać. Po chwili wystarczy zamknąć szczelnie okna i włączyć klimatyzację, co znacznie szybciej pozwoli obniżyć temperaturę wnętrza pojazdu.

Jaka temperatura będzie odpowiednia?

W mieszkaniu, ustawienie temperatury klimatyzacji zależy od wielu czynników, między innymi od: ilości osób przebywających w pomieszczeniu, ilości okien czy wielkość wnętrza. Nie ma jednak określonych reguł, na to, na ile stopni ustawić klimatyzator. Jest to nasza decyzja, która powinna być utrzymana w granicach zdrowego rozsądku, tak, aby nie odbiło się to na naszym zdrowiu. Natomiast, gdy mowa o aucie, najlepiej przez pierwsze parę minut ustawić klimatyzację na niewiele niższą temperaturę niż ta panująca na zewnątrz. Później można zmniejszyć jej wartość, abyśmy czuli się w stu procentach komfortowo. Najrozsądniej jest, ustawić temperaturę o maksymalnie 9 stopni mniej niż jest na zewnątrz, jednak pozostaje to nadal kwestią bardzo indywidualną.