Smog zagrożeniem dla życia

Całkiem niedawno Światowa Organizacja Zdrowia podała raport najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, który nie tyle nie napawa optymizmem, ile przeraża. Według informacji w nim zawartych, aż 33 z nich znajduję się na terenie naszego kraju. Najbardziej skażone smogiem są Żywiec, Kraków, Łódź i Warszawa.

O ile na początku większość osób może bagatelizować tę informację, twierdząc, że żyjemy w czasach, w których wszystko jest szkodliwe, o tyle, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że z powodu zanieczyszczonego powietrza w Polsce przedwcześnie umiera 45 tysięcy osób rocznie, sytuacja robi się bardzo poważna. Nie musimy chyba dodawać, że z roku na rok wynik jest coraz wyższy. W jaki sposób smog zatruwa nasze życie i jak chronić się przed jego działaniem? Zapraszamy do lektury.

Czym właściwie jest ten smog?

Smog to pisząc w skrócie dym i mgła, w których składzie znajdują się szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, związki chemiczne. Należą do nich: tlenek azotu, tlenek siarki oraz pył zawieszony, czyli PM10 i PM2,5. Nie musimy dodawać, że nie jest to naturalne zjawisko atmosferyczne, ale efekt szkodliwej działalności człowieka, który najczęściej pojawia się w otoczeniu fabryk i miejsc o sprzyjających warunkach atmosferycznych, czyli tam, gdzie nie ma wiatru.

Główne źródła smogu

Do głównych źródeł smogu należą czynniki wywołane przez człowieka takie jak: spaliny samochodowe, emisja ze spalania paliw stałych, czyli węgla, biomasy czy drewna. Najwięcej szkodliwych czynników do powietrza emitują jednak stare piece, w których niektórzy spalają słabej jakości węgiel, drewno i odpady. Brak świadomości powoduje, że sami dorzucamy kamienie do naszego ogródka, jakim jest ziemia.

Działanie na zdrowie

Zdaniem wielu lekarzy i specjalistów, bardzo wiele chorób ma podłoże właśnie w zanieczyszczonym powietrzu, które trafia do naszych płuc i krwiobiegu. Oddychamy nim nie tylko na dworze, ale również w domu i w pracy. Efektem tego może być astma, kaszel, zapalenie spojówek, katar sienny, wzrost zachorowań na wszelkiego rodzaju alergie, a nawet nowotwory różnych organów. Nie palisz papierosów i myślisz, że Twoje płuca są w 100% zdrowe? Nic bardziej mylnego. Smog, którym oddychasz, zawiera bowiem substancje zwaną benzopirenem, która obecna jest w papierosach. Szokującą informację może stanowić fakt, że mieszkaniec Krakowa, oddychając zanieczyszczonym powietrzem, powoduje takie efekty dla płuc, jak gdyby wypalił dziennie 11 papierosów.

Ochrona

Sposób na ochronę przed smogiem jest wiele, ale nie wszystkie są skuteczne. Znakomitym rozwiązaniem jest kojarzone przez wielu z chłodzeniem pomieszczeń klimatyzacja. Mimo tego, że oczywistym wyborem wydaje nam się oczyszczacz powietrza, to klimatyzator wyposażony w odpowiednie filtry działa bardziej skutecznie i dodatkowo jest wielofunkcyjny. Wystarczy wybrać tylko model z odpowiednim filtrem i możemy cieszyć się czystym powietrzem przynajmniej w przestrzeni naszego domu.