Wady i zalety klimatyzacji w domu

Zastanawiasz się nad inwestycję w klimatyzację domową? Chcesz poznać wady i zalety takiego rozwiązania? Poznaj zdanie producenta i eksperta z branży. Warto!

Wstęp
Klimatyzacja w domu to ogromny komfort dla wszystkich tych, którzy nie muszą się męczyć uporczywymi upałami latem. Czy jednak to coraz bardziej popularne rozwiązanie wiąże się wyłącznie z zaletami? Według jakiej zasady działa klimatyzacja domowa? Odpowiedzi na najczęstsze pytania prezentujemy w poniższym wpisie.

Spis treści
1. Wstęp
2. Klimatyzacja – to warto wiedzieć
3. Ważne zalety klimatyzacji
4. Wady klimatyzacji

Streszczenie artykułu
Duży komfort w upalne dni, ale ryzyko przeciągów i bólów głowy u osób ze skłonnościami migrenowymi. Przy tym jednak zwiększona wilgotność i jonizacja powietrza. Klimatyzacja domowa ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Warto zainwestować w jej montaż!

Artykuł
Z pewnością klimatyzacja domowa nie jest rozwiązaniem do końca zdrowym i polecanym do zastosowania w każdym domu. Na pewno jednak jest opcją niezwykle komfortową i wygodną – szczególnie w dużych lub wyjątkowo małych pomieszczeniach, w których przebywa sporo osób. Poznajmy zasadę jej działania oraz najważniejsze wytyczne związane z preferowanymi ustawieniami, w tym także ogólne wady i zalety klimatyzacji.

Klimatyzacja – to warto wiedzieć
Klimatyzacja domowa zaliczana jest do klimatyzacji komfortowej. Działa na podobnej zasadzie jak lodówki i chłodziarki, odparowując „czynnik chłodzący” przy jednoczesnym schładzaniu powietrza. Zakres działania temperaturowego takiej klimatyzacji mieści się w przedziale 0 – 35 stopni C. Warto jednak podkreślić, że z równie dużym sukcesem klimatyzator może działać jako urządzenie służące dogrzewaniu pomieszczeń mieszkalnych – temperaturę w cyklu poniżej 18 stopni C można odwrócić w cykl nagrzewania.
Przy ustawianiu optymalnej temperatury klimatyzacji domowej warto pamiętać o tym, by jej wysokość mieściła się w granicy do 6 stopni C niższej, niż temperatura wskazywana na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie z pewnością będzie najzdrowsze dla wszystkich osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu mieszkalnym.

Ważne zalety klimatyzacji
Komfort termiczny i optymalna wilgotność powietrza, idealnie dopasowana do potrzeb człowieka. To jedne z najważniejszych i największych zalet klimatyzacji domowej. Dzięki możliwości przebywania w chłodnym wnętrzu możliwa staje się maksymalna wydajność umysłowa oraz najwyższy poziom koncentracji, niezależnie od zewnętrznych warunków temperaturowych. Dodatkowo dużym atutem działania profesjonalnej klimatyzacji pozostaje także zapewnienie jonizacji powietrza oraz jego oczyszczenia. Do tego klimatyzacja w upalne dni polecana jest osobom w każdym wieku, a w szczególności tym, którzy zmagają się z nadciśnieniem czy różnego rodzaju chorobami krążeniowymi.

Wady klimatyzacji
Przy dużej liście zalet, wad zastosowania klimatyzacji domowej jest niewiele. Z pewnością jednak zaliczymy do nich występowanie zimnych przeciągów, niezdrowych i niepolecanych osobom cierpiącym na dolegliwości reumatyczne. Dodatkowo w klimaty zerach często jest dość wysoko podnoszona wilgotność powietrza. Z kolei w urządzeniach dwuczęściowych zachodzi proces nieznacznego zwiększania ciśnienia w pomieszczeniu – co może powodować bóle głowy u osób ze skłonnościami migrenowymi.