Zasady działania i budowa klimatyzacji

Większość Polaków z utęsknieniem oczekuje ciepłych letnich miesięcy. Niestety razem z piękną pogodą i słońcem, upał zaczyna coraz mocniej dawać się we znaki. Mały wiatrak nie poprawia znacząco sytuacji, a chłodzenie się w wannie pełnej zimnej wody przynosi krótkotrwały efekt. Brzmi znajomo? To może właściwy czas, aby podjąć decyzję o zakupie i montażu klimatyzacji, która oprócz poprawy temperatury powietrza, zadba również o odpowiednią wilgotność i zniweluje zanieczyszczenia. Urządzenie sprawi, że zapewnisz sobie świeże i chłodne powietrze, poprawiając znacząco jakość życia, pracy i odpoczynku w swoim wnętrzu. W związku z tym, że przed zakupem jakiejkolwiek rzeczy większość z nas lubi poznać jej budowę i zasady działania, zapraszamy do lektury.

Budowa klimatyzacji

Wśród wielu klimatyzatorów dostępnych na rynku, możemy spotkać urządzenia zajmujące się wentylacją chłodzącą, ogrzewającą, oraz tą spełniającą obie funkcje. W przypadku dwóch pierwszych urządzeń możemy śmiało napisać, że działają bardzo podobnie. Produkt zajmujący się ogrzewaniem posiada dodatkowo nagrzewnice powietrza. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup klimatyzatora chłodząco-ogrzewającego. Produkt składa się z pięciu kluczowych elementów.

Najważniejsze elementy klimatyzatora

  • nagrzewnica (odpowiada za nagrzewanie powietrza),
  • parownik (odbierający ciepło z pomieszczenia),
  • sprężarka,
  • skraplacz (oddaje ciepło do pomieszczenia),
  • zawór rozprężny (zmniejsza ciśnienie czynnika chłodniczego).

Działanie klimatyzatora

W przypadku chłodzących mechanizmów klimatyzatora warto wspomnieć, że wyżej wymieniony parownik odpowiedzialny jest również za odparowanie czynnika chłodniczego dzięki wykorzystaniu zysków ciepła z pomieszczenia. W drugim etapie czynnik w postaci pary przemieszcza się do sprężarki. Tam do wysokości 60 do 100oC, wzrasta jego temperatura oraz ciśnienie. Taka gorąca para kierowana jest do wspomnianego skraplacza, w którym następuje ochłodzenie i jako ciecz trafia do zaworu rozprężnego, gdzie jest ponownie schładzana. Parownik jest ostatnim punktem, do którego trafia ciekły czynnik. Proces powtarzany jest cały czas od momentu włączenia urządzenia.

Oprócz korzyści w postaci chłodniejszego powietrza warto również wspomnieć o kojącym działaniu dla naszego układu oddechowego. Filtr zamontowany w klimatyzatorze oczyszcza powietrze, dzięki czemu możemy odetchnąć pełną piersią i cieszyć się wyższą jakością życia nawet w najbardziej upalne dni. Produkt polecany jest również dla osób starszych, które z trudem znoszą działanie wysokich temperatur.